Hurá, je sníh, bude voda

18.01.2021

Ano, laickým pohledem je to v tuto chvíli fajn, naše hory jsou pokryty slušnou sněhovou pokrývkou. V době, kdy píšeme tyto řádky, je to třeba na Červenohorském sedle 60 cm, ve Filipovicích 45 cm, na Miroslavi 40 cm, na Pradědu 90 cm, na Šeráku 54 cm. Chtělo by se říct, že v přírodě bude dost vody, jenže.

Jenže hodně sněhu v zimě ani zdaleka neznamená hodně vody na jaře. Sice se zjednodušeně uvádí, že 1 centimetr sněhu přinese asi 1 milimetry vody, ale ono záleží na tom, jaký sníh to je (prašan přinese vody rozhodně méně, třeba jen 0,5 mm), jak rychle tající vrstva sněhu napadla (více vody je ze sněhu napadnutého postupně) atp. Z déle ležícího sněhu můžeme dostat až 50 % vody (např. 2 metry na Pradědu můžou přinést i 100 cm vody).

Kromě hustoty sněhu záleží i na povětrnostních podmínkách v horách. Teplejší vítr sníh vysuší dříve, než odtaje, naopak prospívají mrazy.

Z tohoto pohledu je ideální, když sníh na zemi leží déle a je tvořen různými typy sněhu, které postupně připadávají. V takovém případě je "výtěžnost" vody maximální.

Meteorologové i vodohospodáři umí tyhle modely počítat. Nepochybně i Jesenicko z pozvolna tajícího sněhu benefituje.

Jako připomínku Světového dne vody (22.března) pomohli lidé z Místní akční skupiny V. Priessnitze ve spolupráci s obcí Kobylá nad Vidnavkou uspořádat záslužnou akci. V jejím rámci se obyvatelé obce spolu s dětmi zdejší školy postarali o vyčistění nedaleké studánky.

Ono to nemusí být patrné na první dobrou, ale i kvalitní architektura přispívá k tomu, jak vnímáte konkrétní místo. Jedině dobře, když na Jesenicku budou vznikat odvážné novostavby, dít se citlivé rekonstrukce a realizovat zajímavě řešené budovy či prostranství.