Klimatickou změnu už dnes popírá málokdo a pouze záleží, nakolik si její dopady připouštíme na Jesenicku. Chceme vás ubezpečit, že už i podle základních dat se nás to týká, stačí se podívat na výstupy integrovaného systému pro sledování sucha Intersucho.

Snad to nebude jako sypání soli do ran, psát o plánovaném rozvoji Žulové v době, kdy je život v ní paralyzována opravou silničního průtahu. Přece jen je to krátká epizoda a projekt, o němž bude řeč dneska, je více strategická věc s dlouhodobým efektem.

Pobyt u vody je v letním vedru typickou kratochvílí, může to být bazén u domu, koupaliště, rybník, řeka, zatopený lom, jezero, moře... Tam všude je potřeba dbát bezpečnosti, a to hlavně jsou-li s námi u vody děti.

Každému přejeme, aby se živil tím, co ho baví. Tímhle směrem se ubírá i stále ještě studijní dráha jesenického Honzy Augustynka, který je ale už nyní u jedné velké věci.

Všichni plavci, rybáři, vodáci, vodohospodáři a dokonce i všichni vodníci dnes slaví Světový den vody - nejvzácnější suroviny naší planety. Pro každého jednoho zaměstnance společnosti Vak - Vodovody a kanalizace Jesenicka, a.s. (VAK Jesenicka) jde o důležitý den, je to svátek i jejich profese.

Udržování drobných vodních toků je na Jesenicku zodpovědností státního podniku Povodí Odry (Vidnávka, Bělá, Staříč), podílet se na tom ale musí i obce, a tak trochu my všichni. Na vině jsou nejčastěji historické závady, nedostatečně vyčištěné odpadní vody vtékající do říček, zanášení koryt toků sutí či biologickým odpadem, to vše pak umí zhoršit...

Jistě jste si při svých procházkách po lese někdy všimli cedulky 'Ochranné pásmo vodního zdroje', že jo? To je území, jež má stanoven zvláštní režim. Rozlišujeme ochranu vodních zdrojů povrchových a podzemních.

Můžeme předpokládat, že ta nejhezčí místa, kde se v Jeseníkách potkává příroda s vodou, budou zároveň ta nejnavštěvovanější, ale my zde žijící máme jednu velkou výhodu. My ta místa můžeme navštěvovat kdykoli, speciálně pak mimo turistickou sezónu.